علل پوسته پوسته شدن سر(بخش اول)

علل پوسته پوسته شدن سر(بخش اول)

علل پوسته پوسته شدن سر

شوره سر یک اختلال شایع پوست سر است که تقریبا نیمی از جمعیت را بدون توجه به جنسیت و قومیت تحت تاثیر قرار می‍دهد. شوره سر ممکن است از نظر زیبایی نامطلوب تلقی شود و همچنین ممکن است باعث خارش شدید در طول فصل زمستان شود.

شوره سر در مقابل درماتیت سبورئیک

شوره سر بسیاری از ویژگی‌های درماتیت سبورئیک را نشان می‌دهد، یک بیماری التهابی پوست که معمولاً پوست سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هر دو روغن بخش‌هایی از بدن را که دارای غدد چربی است تخلیه می‌کنند و فقط در مکان و شدت متفاوت هستند. شوره سر به خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر بدون التهاب قابل اشاره دارد، در حالی که درماتیت سبورئیک پوست سر، صورت و قسمت بالایی سینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد (همچنین شامل پوسته پوسته شدن، التهاب و خارش، همراه با قرمزی احتمالی می‌باشد.)

در حالی که درماتیت سبورئیک یک تشخیص خاص است، شوره سر وضعیتی است که می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در حالی که چندین علت و محرک شناخته شده وجود دارد، شناسایی دلایل شوره سر دشوار است.

برخی از علل و محرک‌های احتمالی پوسته پوسته شدن پوست سر در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

خرید محصولات کمک درمانی و مراقبتی

مخمر معمولی روی پوست: مالاسزیا

مالاسزیا مخمری است که عمدتا در نواحی سبورئیک (مناطق بدن با غدد چربی فراوان) یافت می‌شود. به طور معمول در پوست سر وجود دارد، اما در افراد مبتلا به شوره سر و درماتیت سبورئیک در مقایسه با افرادی که شوره سر یا درماتیت سبورئیک ندارند، به تعداد بسیار بیشتری وجود دارد. مقدار بیشتر مالاسزیا با شدت درماتیت سبورئیک مرتبط است.

خرید محصولات بهداشتی

در افراد مبتلا به شوره سر، ناهنجاری‌هایی در سلول‌های پوست (قرنئوسیت‌ها) و همچنین ساختارها (دسموزوم‌ها) که سلول‌های پوست را به هم متصل می‌کنند، وجود دارد.به همین دلیل، سلول‌های پوست به خوبی از یک سد محکم که مسئول حفظ رطوبت در پوست است، تشکیل نمی‌شود.  خارش ناشی از تحریک به دلیل سد ضعیف وجود دارد و این خراش باعث ترشح هیستامین می‌شود که باعث خارش بیشتر می‌شود. جدای از این، قارچ مالاسزیا آنزیم‌هایی تولید می‌کند که ترشحات روغنی را به روغن‌های التهابی دیگر تجزیه می‌کنند که باعث تحریک و تجزیه بیشتر سلول‌های پوست می‌شوند. این یک چرخه معیوب را آغاز می‌کند. اگرچه  مالاسزیا به طور معمول در بدن انسان وجود دارد، در صورت عدم تعادل در مورد درماتیت سبورئیک می‎تواند مضر باشد. به عنوان عوامل مضر، سیستم ایمنی را تحریک می‌کنند که منجر به التهاب پوست می‌شود.

درمان شوره سر اغلب شامل کنترل فراوانی مخمرهایی مانند  مالاسزیا است.

سن: نوزادی، بلوغ و بزرگسالی

به نظر می‌رسد درماتیت سبورئیک در سه مرحله از زندگی رخ می‌دهد:

  • سه ماه اول زندگی که فعالیت غدد سباسه موقتاً زیاد است به دلیل تأثیرات هورمون‌های طولانی مدت از مادر پس از تولد.
  • در دوران بلوغ، زمانی که فعالیت غدد سباسه به دلیل جهش جدید هورمون‌ها زیاد است
  • پس از 50 سالگی و این زمانی است که فعالیت غدد چربی شروع به کاهش می‌کند.

محققان و پزشکان هنوز درک نمی‌کنند که چرا به نظر می‌رسد درماتیت سبورئیک در هر دو زمان که فعالیت غدد سباسه زیاد است (تولد و بلوغ) و زمانی که کاهش می یابد (پس از 50 سالگی) رخ می‌دهد.

ادامه مطلب در مقاله بعدی