چطور مرسولات پستی را پیگیری کنیم؟

شرکت‌های مختلفی امروزه در زمینه ارسال مرسولات پستی فعالیت می‌کنند که جهت افزایش کیفیت خدمات خود، امکان رهگیری مرسولات پستی را در اختیار مشتریانشان قرار داده‌اند. با استفاده از سامانه رهگیری مرسوله پستی هر شرکت، می‌توانید از آخرین شرایط بسته خود دانا شوید.

شرکت پست دو سامانه را برای پیگیری مرسوله پستی در اختیار مشترکان خود قرار داده است. یک سامانه برای پیگیری مرسولات پستی شخصی و دیگری جهت رهگیری مرسوله پستی سازمانی مانند کارت سوخت، کارت نظام وظیفه و … طراحی و در دسترس قرار گرفته‌اند.

شرکت‌های خصوصی تیپاکس و پستکس نیز امکان رهگیری مرسولات را با کد مرسوله پستی برای مشتریان خود فراهم ساخته‌اند که با روش پیگیری مرسوله پستی در این شرکت‌ها نیز آشنا می‌شویم.

نحوه پیگیری مرسولات پستی عادی

زمانی که بسته یا نامه تحویل پست می‌شود، شماره بارکد 24 رقمی برای آن صادر شده که کد مرسوله پستی بوده و می‌توان از آن برای پیگیری شرایط بسته استفاده کرد.

جهت رهگیری نامه یا بسته‌های پستی که توسط اشخاص عادی ارسال شده‌اند، می‌توانید به سامانه رهگیری مرسولات شرکت ملی پست مراجعه کنید. در این سامانه پس از درج کد مرسوله پستی، روی علامت ذره‌بین کلیک کنید تا عملیات جستجو در سامانه رهگیری پست انجام شود.

رهگیری مرسوله پستی

در صفحه جدید، تمام اطلاعات مکانی و زمانی مرسوله از قبیل قبول مرسوله، ارسال مرسوله به مقصد، ورود مرسوله به منطقه پستی مقصد، تحویل به نامه‌رسان و … است.

رهگیری مرسوله پستی

جهت آگاهی یافتن از مشخصات مرسوله ارسال شده مانند وزن، نام فرستنده و گیرنده، وزن و ریز هزینه پستی، روی مشاهده جزئیات بیشتر که در ردیف اول و کنار قبول مرسوله درج شده، کلیک کنید. در صفحه جدید این اطلاعات نمایش داده شده که در صورت لزوم می‌توانید آن را پرینت بگیرید.

پیگیری مرسوله پستی

یکی از ویژگی‌های این سامانه، درج زمان تحویل مرسوله به نامه‌رسان و اسم و تصویر وی است. اینگونه می‌توانید جهت دریافت بسته پستی خود، زمان‌بندی بهتری داشته باشید. با کلیک روی مشاهده اطلاعات نامه‌رسان نیز از صحت اطلاعات مامور مراجعه کننده به مسکن یا محل کار خود مطلع می‌شوید.

پیگیری مرسوله پستی

اما اگر به اینترنت دسترسی ندارید، می‌توانید از طریق پیامک، شرایط مرسوله خود را پیگیری کنید. برای این کار، حرف R را در متن پیامک تایپ کنید و سپس کد مرسوله مورد نظرتان را وارد کنید. این پیامک را به شماره 2000441 ارسال کنید. شرایط بسته و راهنمای آن برای شما ارسال می‌شود.

البته تلاش‌های ما در هنگام نوشتن این مطلب برای دریافت پیامکی شرایط مرسوله پستی با موفقیت همراه نبود.

نحوه پیگیری مرسولات پستی سازمانی

اما مرسولات سازمانی مانند گواهینامه، سیم‌کارت یا کارت پایان خدمت از آن دست مرسولات پستی است که کد رهگیری پست در اختیار شما از سوی سازمان مربوطه قرار نمی‌گیرد. از همین روی شرکت پست، سامانه رهگیری مرسولات سازمانی را تدارک دیده که با مراجعه به آن می‌توانید اینگونه مرسولات را پیگیری کنید.

رهگیری مرسوله سازمانی

کارت سوخت، شناسنامه و کارت اتومبیل، اسناد موتور سیکلت، گواهینامه، نظام وظیفه، دیوان عدالت اداری و سیم‌کارت از جمله مواردی است که می‌توانید در این سامانه شرایط‌شان را رهگیری کنید.

به طور مثال برای پیگیری شرایط گواهینامه خود، ابتدا آن را از نوار وسط صفحه انتخاب کنید. سپس با واردسازی کد ملی و کد کپچا، روی گزینه جستجو کلیک کنید.

پیگیری مرسوله سازمانی

در نهایت شرایط ارسال گواهینامه برایتان نمایش داده خواهد شد و می‌توانید از زمان تحویل آن مطلع شوید. اگرچه تمام پیگیری‌های ما از این سامانه با پیام «مرسوله‌ای با مشخصات وارد شده تاکنون از سازمان مربوطه، تحویل پست نگردیده است» همراه شد.

نحوه پیگیری مرسولات تیپاکس

تیپاکس یک شرکت پستی خصوصی است که می‌توان برای ارسال مرسولات درون شهری، برون شهری و حتی بین‌المللی از آن استفاده کرد.

طبق آمارهای اعلام شده از سوی تیپاکس، آن‌ها هزار شعبه در سراسر کشور داشته و روزانه نزدیک به 150هزار بسته را منتقل می‌کنند.

از مزایای استفاده از خدمات این شرکت می‌توان به برآورد قیمت و زمان ارسال آنلاین اشاره کرد. همچنین امکان رهگیری مرسوله در سامانه تیپاکس فراهم شده و در صورت ارسال بسته خود از طریق این شرکت، می‌توانید موقعیت مرسوله خود را رصد کنید. برای پیگیری مرسوله پستی بایستی به سایت تیپاکس مراجعه کرده و گزینه «رهگیری» را انتخاب کنید.

تیپاکس

برای رهگیری مرسولات پستی و اطلاع از آخرین شرایط آن، بایستی کد رهگیری پیامک شده، شماره بارکد یا کد قرارداد را در کادر نمایش داده شده در صفحه جدید وارد کنید.

رهگیری مرسوله پستی

پس از درج کد و کلیک روی گزینه رهگیری، آخرین شرایط مرسوله براساس تاریخ و ساعت نمایش داده خواهد شد.

رهگیری تیپاکس

همچنین با کلیک روی گزینه «مشاهده اطلاعات بیشتر»، کدی برای گیرنده مرسوله پیامک شده و پس از درج آن می‌توانید از جزئیات بیشتری دانا شوید.

نحوه پیگیری مرسولات پستکس

پستکس نیز شرکت خصوصی فعال در زمینه ارسال مرسولات پستی است. این بازارگاه خدمات پستی در سال ماضی بیش از یک میلیون بسته درون شهری، برون شهری و بین‌المللی را جابجا کرده و با استفاده از خدمات هوشمند 30 درصد در مسیر مسافت و مصرف سوخت، صرفه جویی کرده است.

رهگیری مرسولات در پستکس با استفاده از بارکد پستی(کد رهگیری)، شماره سفارش و موبایل فرستنده یا گیرنده ممکن است. با مراجعه به سایت این شرکت، از کادر قرار گرفته در بالا سمت چپ صفحه استفاده کرده و یکی از موارد ذکر شده را درج کنید.

پیگیری مرسوله پستکس

پس از کلیک روی گزینه رهگیری به صفحه جدیدی منتقل شده و در آنجا می‌توانید از آخرین شرایط مرسوله پستی خود دانا شوید.

سوالات متداول کاربران درباره نحوه پیگیری مرسولات پستی

کد رهگیری مرسوله پستی چیست؟

کد رهگیری مرسوله شماره‌ای است که شرکت پست برای ردیابی بسته پستی به افراد می‌دهد.

چگونه می توان با استفاده از کد رهگیری پست، مرسولات را پیگیری کرد؟

 برای پیگیری مرسولات با کد رهگیری فقط کافیست کد پیگیری را داخل باکس جست‌وجو سایت شرکت ملی پست یا تیپاکس وارد کنید.

نحوه پیگیری مرسوله سازمانی با استفاده از کد ملی چگونه است؟

برای پیگیری مرسولات سازمانی مثل شناسنامه در سامانه پیگیری مرسولات سازمانی شرکت پست کد ملی و کد کپچا مورد احتیاج است. با وارد کردن آن‌ها در سامانه شرایط مرسوله سازمانی نمایش داده می‌شود.

آیا می توان فقط با نام و نام خانوادگی مرسوله را پیگیری کرد؟ 

خیر، برای پیگیری مسولات کد ملی و کد پیگیری بسیار مهم و مورد احتیاج است.

دنبال چی میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو

فال هفته pmc

فال این هفته پی ام سی

آخرین مطالب

Facebook
Email
WhatsApp
Pinterest
Twitter
Pinterest

مطالب مناسب سلیقه شما از نظر آقا خسرو

پاسخ شما به دیدگاه

اگر این مطلب چیزی که میخواهی نبود و هنوز هم

دنبال چی میگردی؟

دنبال مطلب دیگری میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو