چرا باید قسمت پنجم انیمیشن «شرک» ساخته شود؟

چرا باید قسمت پنجم انیمیشن «شرک» ساخته شود؟

در عصری که سینمادوستان و فیلم‌بین‌ها علاقه‌ی زیادی به بازسازی، راه‌اندازی مجدد و دنباله‌ها دارند، گاهی فکر می‌کنیم که شاید هنرمندان شاغل در این صنعت در پیدا کردن ایده جدید و خلاقانه به بن‌بست رسیده‌اند. آیا ایده جدیدی وجود ندارد؟ آیا بازسازی تنها رویکرد نوآورانه برای خلق یک اثر است؟ یا یک تعامل ساده از هر دوی این دلایل؟ در حالی که مشخص نیست چرا بسیاری از هنرمندان خلاق بر پروژه‌های موجود متمرکز شده‌اند، واضح است که بینندگان به سمت محتوای تکراری و دنباله‌دار جذب شوند. از آنجایی که این روند روز‌به‌روز در سراسر جهان برای گنجاندن محتوای انیمیشن گسترش می‌یابد، یک سوال مطرح می‌شود: چرا ساختن دنباله برای انیمیشن رایج است؟ و در این مطلب می‌پرسیم چرا باید انیمیشن «شرک ۵» ساخته شود؟

شواهدی مبنی بر ظهور انیمیشن به عنوان یک شکل خلاقانه از رسانه تصویری در دهه ۱۸۰۰ وجود دارد. با این حال، اولین انیمیشن بلند تا اواخر دهه ۱۹۳۰ تولید نشد. انتشار فیلم‌ «سفیدبرفی و هفت کوتوله» (Snow White and The Seven Dwarves) در سال ۱۹۳۷ چنان مورد استقبال قرار گرفت که تاثیر قابل توجهی بر سینما گذاشت. انیمیشن هنوز هم یکی از بزرگترین زیرمجموعه‌های فیلم در بازار سرگرمی امروز است و انتظار می‌رود که رشد تصاعدی داشته باشد.

  • شرک ۵؛ هر آنچه درباره‌ی انیمیشن جدید می‌دانیم

انیمیشن‌های محبوب همیشه دنباله‌دارند

انیمیشن‌های دنباله‌دار

بیش از ۱۰۰ فیلم انیمیشن دنباله‌دار وجود دارد. اگر قرار باشد چند دنباله موفق و محبوب انیمیشن‌ها را نام ببریم، می‌توانیم به «داستان اسباب‌بازی» (Toy Story)، «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» (How to Train Your Dragon)، «شگفت‌انگیزان» (The Incredibles)، «آواز» (Sing)، «من نفرت‌انگیز» (Despicable Me)، «شبح درون پوسته» (Ghost in the Shell)، «در جست‌و‌جوی دوری» (Finding Dory) و «شرک ۲» (Shrek 2) اشاره کنیم. برخی از این انیمیشن‌ها دنباله‌های قابل توجهی محسوب می‌شوند.

پیش‌بینی می‌شود قسمت چهارم «من نفرت‌انگیز» در سال ۲۰۲۴ منتشر شود. در سال ۲۰۱۹، چهارمین قسمت از «داستان اسباب‌بازی» منتشر شد. طرفداران «شرک» به زودی قسمت پنجمی در انتظارشان خواهد بود که سوالات زیادی را برایشان بوجود آورده است. اول، با توجه به اینکه بیش از یک دهه از «شرک ۴ برای همیشه» (Shrek 4 Ever After) گذشته است، آیا ساخته شدن انیمیشن «شرک ۵» ضروری است؟ و دوم، آیا اصلا درخواستی هم برای ساخته شدن این انیمیشن وجود داشت؟

انیمیشن «شرک ۵» و جذابیت یک دنباله

شرک

طرفداران به ندرت به دنباله‌ای برای یک فیلم نیاز دارند مگر اینکه خط داستانی به طور کامل گسترش نیافته باشد. مقاله‌ای که اخیرا توسط روزنامه‌ی دانشجویی دیلی بروین (Daily Bruin) منتشر شده است، به‌طور کامل توضیح می‌دهد که چرا سینماروها دنباله‌ها را دوست دارند.

دنباله‌ها لایه‌ای از روایت یک داستان را در فیلم‌ها ارائه، و گزینه‌های متعددی برای گسترش شخصیت‌ها و دنیای آن‌ها فراهم می‌کنند. آن‌ها می‌توانند سوالات بی‌پاسخی را که در نسخه اصلی مطرح شده است روشن کنند.

با این حال، می‌توان گفت طرفداران «شرک» بیش از سهم خود از روایت دریافت کرده‌اند. فرض اصلی در مورد یک شاهزاده خانم خارق‌العاده بود که نیاز به نجات داشت و شرک ثابت کرد که او را نجات می‌دهد. علیرغم اینکه «شرک» یک داستان عاشقانه بود، فوق‌العاده جذاب و طنز هم بود، با این مضمون که عشق، شما را بدون توجه به اینکه از کجا آمده‌اید یا چه کسی هستید، پیدا خواهد کرد. مانند بسیاری از افسانه‌ها، شرک و فیونا به خوشبختی رسیدند. در پایان، طرفداران داستان بسیار بیشتری دریافت کردند. خر شرک خوشبختی را پیدا کرد. شرک و فیونا یاد گرفتند همانطور که هستند خودشان را بپذیرند و دوست داشته باشند. سرانجام شرک و فیونا خانواده‌ای تشکیل دادند. با در نظر گرفتن این موضوع، جای سوال دارد که چه داستانی برای روایتی که شرک و فیونا در آن نقش دارند، باقی می‌ماند.

تابلو شاسی کودک مدل کارتون شرک و خر T5807

تابلو شاسی کودک مدل کارتون شرک و خر T5807

۲۲,۰۰۰ تومان
مشاهده و خرید

کمی شفافیت بیشتر در مورد اینکه چرا انیمیشن «شرک ۵» باید ساخته شود

شرک و فیونا

اگرچه هیچکس درخواستی برای قسمت پنجم مطرح نکرد، اما در سال ۲۰۱۶ وعده ساخت قسمت پنجم داده شد و فیلمنامه انیمیشن «شرک ۵» سال‌ها پیش نوشته و آماده شد. گفته می‌شود فیلمنامه برای نویسنده مایکل مک‌کالرز شخصی است و جایگاه خاصی دارد. با این حال، این موضوع هم مطرح شده که قسمت جدید ممکن است حتی ارتباطی با روایات چهار قسمت اول نداشته باشد. مایکل مک‌کالرز، فیلمنامه‌نویس، انیمیشن «شرک ۵» را به عنوان یک بازآفرینی خلاقانه‌ی بسیار قابل توجه می‌داند. همانطور که هالیوود ریپورتر اشاره می‌کند:

نیاز به ساخت یک بازآفرینی احساس شد. چهار فیلم و عناصر زیادی بوجود آمد، شخصیت‌های زیبا، دوست‌داشتنی و فوق‌العاده‌ای شکل گرفتند، اما برای قسمت جدید باید به یک برداشت کاملا جدید نیز فکر کنید.

این خبر اتفاق جدیدی را نشان می‌دهد، یک موضوع بکر و تازه، با عناصر صرفا منحصربه‌فرد. و تئوری غالب این است که انیمیشن «شرک ۵» قصد دارد زندگی را به فرنچایز بازگرداند.

جمع‌بندی

شرک و خر شرک

با در نظر گرفتن تمام این عوامل، دلیل ساخت فیلم پنجم روشن است. در درجه اول، شرک یک فرنچایز بسیار موفق بوده و پول یک عامل تعیین‌کننده برای پیگیری یک پروژه است. قول یک قسمت دیگر نیز داده شده بود اما هنوز خبری از آن نیست، بنابراین هواداران چشم‌ انتظار باقی مانده‌اند. فیلم‌هایی که دارای طرفداران خاص هستند، شانس بیشتری برای دوام دارند. در نهایت، این فیلم یک پروژه شخصی و جذاب برای سازنده‌اش است. اغلب، موفقیت و فداکاری، انگیزه‌ای را برای ظهور و تداوم یک فیلم ایجاد می‌کند. معمولا ایده‌ی ساخت یک اثر موفق، صرف‌نظر از این‌که به وجود آن نیاز باشد، یا اختصاص ساخت آن به کسی منطقی به نظر برسد یا مخاطبی برای تماشای آن در نظر گرفته شده باشد، به واقعیت تبدیل می‌شود.

تاریخ انتشار و هر آنچه تا کنون از انیمیشن «شرک ۵» می‌دانیم

اگرچه شایعه شده است که «شرک ۵» در ماه می ۲۰۲۳ منتشر خواهد شد، اما بسیار بعید است. همچنین پیش‌بینی‌هایی برای عرضه در سال ۲۰۲۴ وجود دارد. از نظر صداپیشه‌ها هیچ خبری منتشر نشده است. با این حال، گزارش‌هایی مبنی بر اینکه ادی مورفی ممکن است نقش خود را دوباره ایفا کند، وجود دارد. در حال حاضر حدس و گمان‌هایی در رابطه با بخش اعظم تولید این انیمیشن وجود دارد، اما نمی‌توان با قطعیت از آن حرفی زد. بنابراین، «شرک ۵» به احتمال زیاد دیر یا زود از راه می‌رسد. اما آیا ارزش صبر کردن دارد؟

صفحه محصولات شرک

مشاهده همه

دنبال چی میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو

فال هفته pmc

فال این هفته پی ام سی

آخرین مطالب

Facebook
Email
WhatsApp
Pinterest
Twitter
Pinterest

مطالب مناسب سلیقه شما از نظر آقا خسرو

پاسخ شما به دیدگاه

اگر این مطلب چیزی که میخواهی نبود و هنوز هم

دنبال چی میگردی؟

دنبال مطلب دیگری میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو