نگاهی به قیمت خودرو در هفته سوم مردادماه 1402 + جدول

پس از افزایش نسبی قیمت ارز طی روزهای پایانی هفته گذشته، قیمت خودرو نیز با افزایش اندکی همراه شد. البته این افزایش به‌صورت چشمگیر نبود؛ چرا که همچنان خریداری در بازار وجود ندارد. مشتریان همچنان منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند.

به‌نظر می‌رسد جریان افزایشی در قیمت خودرو توسط برخی افراد کنترل می‌شود. هفته گذشته سخنگوی سابق وزارت صمت نیز در جریان یک مصاحبه اعلام کرده بود که نباید انتظار افت قیمت بیشتر از این را داشت. به گفته او، قیمت خودرو طی ماه‌های بعد همگام با تورم ماهانه افزایش خواهد یافت.

مشخص نیست این اظهارات در راستای جریان افزایشی بازار بیان شده‌اند یا آنکه قصد انتقاد از مدیریت جدید وزارت صمت را دارند. از سوی دیگر، موج افزایش قیمت رسمی توسط خودروسازان نیز مجدداً آغاز شده است. مدیران خودرو و کرمان موتور لیست قیمت برخی خودروها را منتشر کرده‌اند که این لیست‌ها با افزایش قیمت همراه بوده‌اند.

آغاز جریان گرانی در بازار خودرو

به‌نظر می‌رسد این جریان قصد دارد با القای حس گرانی زودهنگام به مشتریان، آن‌ها را وادار به خرید خودرو کند. از اردیبهشت‌ماه سال جاری که روند کاهش قیمت‌ها آغاز شد، تا به امروز مشتریان درحال خروج از بازار بوده‌اند. دیگر مشتریان خودرو که سرمایه‌ای برای این کار در اختیار داشتند، در طرح یکپارچه خودرو ثبت‌نام کردند. به‌طور معمول با آغاز پاییز، بازارها وارد رکود می‌شوند و میزان تقاضا برای خرید کالاهای مختلف کاهش می‌یابد. بنابراین با تخلیه بیشتر مشتریان از بازار خودرو، رکود این بازار تشدید خواهد شد.

همچنین بخوانید: شرایط پیش‌‌فروش سایپا ویژه مردادماه 1402 اعلام شد + جدول

متقاضیان خرید خودروهای داخلی ترجیح می‌دهند که مدتی را صبر پیشه کنند و خودروی صفر داخلی را با قیمت کمتر از کارخانه خریداری کنند. متقاضیان خرید خودروهای مونتاژی نیز با توجه به فاصله اندک قیمت‌ بین بازار و کارخانه، ترجیح می‌دهند خودرو را از بازار آزاد بخرند. این کار از چند جهت به سود آن‌هاست. نخست آنکه خودرو به‌صورت فوری در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و لازم نیست تا 90 روز را برای دریافت اتومبیل صبر کنند. دوم آنکه پرداخت‌های قانونی خرید خودرو از بازار نسبت به خرید خودرو از کارخانه کمتر است.

لیست قیمت خودرو در بازار، مردادماه 1402:

خودرو قیمت (میلیون تومان)
وانت پراید (سایپا 151) 269
ساینا S 349
شاهین دنده‌ای 558
کوییک اس 348
وانت زامیاد 580
سورن پلاس فول آپشن 568
دنا پلاس توربو اتوماتیک 810
پژو پارس XU7P 510
پژو 207 با موتور TU3 524
پژو 207 تیپ 5 510
رانا پلاس 489
تارا اتوماتیک 780
ام‌وی‌ام X22 پرو 950
ام‌وی‌ام X55‌ پرو 1350
فونیکس تیگو 7 پرو 1790
فونیکس تیگو 8 پرو 2340
فونیکس FX 1910
کی‌ام‌سی J7 1480
کی‌ام‌سی K7 1830
لاماری ایما 1790
دیگنیتی پرایم 1630
فیدلیتی پرایم 1650

دنبال چی میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو

فال هفته pmc

فال این هفته پی ام سی

آخرین مطالب

Facebook
Email
WhatsApp
Pinterest
Twitter
Pinterest

مطالب مناسب سلیقه شما از نظر آقا خسرو

پاسخ شما به دیدگاه

اگر این مطلب چیزی که میخواهی نبود و هنوز هم

دنبال چی میگردی؟

دنبال مطلب دیگری میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو