قابلیت Digital Wellbeing چیست و چگونه از آن در گوشی‌های سامسونگ استفاده کنیم؟

سلامت دیجیتال (Digital Wellbeing) یکی از ویژگی‌های مفید و کاربردی افزوده‌شده توسط گوگل به اندروید محسوب می‌شود. این قابلیت به کاربران کمک می‌کند تا مدت استفاده از دستگاه‌های هوشمند را کاهش دهند و کنترل بیشتری روی جنبه‌های مختلف زندگی خود داشته باشند. سامسونگ نیز با تعبیه ویژگی مذکور در محصولات سری گلکسی، امکانات متعددی را در اختیار کاربران خود قرار داده است که در مطلب پیش‌رو به مهم‌ترین آنها خواهیم پرداخت.

قابلیت سلامت دیجیتال Digital Wellbeing چیست؟

هدف اصلی از تعبیه ویژگی سلامت دیجیتال در گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی، جلوگیری از حواس‌پرتی و تشویق افراد به استفاده مسئولانه از دستگاه‌های هوشمند خود بوده است. این قابلیت از اندروید ۹ در محصولات مبتنی بر این سیستم‌عامل قرار گرفته است؛ اما سامسونگ با افزودن امکانات اضافی به آن، سعی داشته بهبودهایی را صورت دهد.

از جمله تغییرات صورت گرفته توسط سامسونگ می‌توان به مدهای متعدد و ویجت اختصاصی اشاره کرد که امکان دسترسی آسان‌تر به موارد گوناگون را فراهم می‌سازد. نمایش میزان زمان صرف شده در هر برنامه همراه با امکان تنظیم محدودیت برای هر اپلیکیشن، یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی است که می‌تواند به کاهش استفاده از گوشی‌های هوشمند، کمک کند.

دسترسی به Digital Wellbeing در گوشی‌های سامسونگ

برای بهره‌مندی از امکانات مرتبط با سلامت دیجیتال در محصولات سری گلکسی، چندین راهکار مختلف در نظر گرفته شده است. آسان‌ترین راه، مراجعه به قسمت تنظیمات (Settings) دستگاه و لمس گزینه Digital Wellbeing است. همچنین کاربران می‌توانند از منوی تنظیمات سریع، گزینه Focus Mode را به عنوان میانبر استفاده نمایند.

قابلیت Digital Wellbeing چیست و چگونه از آن در گوشی‌های سامسونگ استفاده کنیم؟

با مراجعه به قسمت Goals می‌توانید به دو ویژگی اصلی یعنی نمایش مدت زمان استفاده از گوشی و تنظیم زمان مشخص برای کار با هر برنامه، دسترسی داشته باشید. به این منظور کافی است تا گزینه Screen Time را انتخاب نموده و سپس زمان مورد نظر برای روز فعلی یا هفته پیش‌رو را انتخاب نمایید.

برای ایجاد محدودیت زمانی برای استفاده از هر اپ، گزینه App Timers را انتخاب نموده و در ادامه، آیکن ساعت مقابل برنامه مورد نظر را لمس کنید. اکنون قادر خواهید بود زمان دلخواه را جهت ایجاد محدودیت، وارد نمایید و سپس کلید Done را برای ذخیره تغییرات صورت گرفته، بزنید.

قابلیت Digital Wellbeing چیست و چگونه از آن در گوشی‌های سامسونگ استفاده کنیم؟

هنگامی که مدت استفاده از هر برنامه به مقدار تعیین شده برسد، آیکن آن به رنگ خاکستری تبدیل خواهد شد و یک علامت در کنار نام آن ظاهر می‌شود. در این حالت با لمس آیکن اپلیکیشن، پیامی مبنی بر اتمام وقت استفاده از آن در روز فعلی نمایش داده خواهد شد. البته می‌توانید با زدن گزینه Change timer، مقدار جدیدی را تعریف کنید تا بتوانید دوباره از برنامه استفاده نمایید.

استفاده از مدها برای افزایش بهره‌وری

سامسونگ اقدام به افزودن مدهای گوناگونی جهت کاربردی‌تر شدن قابلیت سلامت دیجیتال به رابط کاربری OneUI کرده است. یکی از همین موارد، مد تمرکز (Focus Mode) نام دارد که امکان استفاده از دستگاه بدون حواس‌پرتی را مهیا می‌کند. به نوعی می‌توان گفت که ویژگی مذکور، حالت بهبود یافته مد Do Not Disturb است که در گذشته هم روی محصولات این شرکت به چشم می‌خورد.

هنگامی که حالت تمرکز فعال شده باشد، تمامی اپ‌ها به جز موارد انتخاب شده در قبل، از دسترس خارج می‌شوند و امکان استفاده از آنها وجود نخواهد داشت. همچنین نوتیفیکیشن‌ها و تماس‌ها به حالت بی‌صدا تغییر پیدا می‌کنند. برای بهره‌مندی از موارد گفته شده، می‌توانید یکی از گزینه‌های Work time یا Me time را در زیر عنوان Focus mode انتخاب نمایید و سپس اقدام به شخصی‌سازی آنها کنید. اگر قصد تعریف چندین پروفایل مختلف برای شرایط متفاوت را داشته باشید، گزینه Add را بزنید.

در صفحه شخصی‌سازی، امکان انتخاب اپلیکیشن‌های مورد نیاز برای فعال ماندن در حالت انتخاب شده، وجود دارد. با زدن کلید Edit می‌توانید عناوین دلخواه را حذف یا اضافه نمایید. همچنین در قسمت Duration قادر خواهید مدت زمان فعال بودن حالت فعلی را تعریف کنید. با لمس کلید Start، حالت انتخابی فعال خواهد شد و تا زمان اتمام خودکار یا خاموش کردن دستی، فعال باقی می‌ماند. دسترسی آسان برای خاموش یا روشن کردن Focus mode از پنل تنظیمات سریع هم در نظر گرفته شده است.

حالت خواب، گزینه دیگری است که اقدام به غیرفعال‌سازی نوتیفیکیشن‌ها و تماس‌ها می‌کند. همچنین صفحه به حالت سیاه و سفید تغییر پیدا می‌کند تا تاثیر کمتری روی چشم‌ها داشته باشد و کاربر را برای خواب آماده‌تر کند. زمان فعال و غیرفعال شدن Bedtime mode قابل شخصی‌سازی است و می‌توان روزهای هفته را نیز در آن تغییر داد.

قابلیت Digital Wellbeing چیست و چگونه از آن در گوشی‌های سامسونگ استفاده کنیم؟

کاربران می‌توانند با افزودن ویجت اختصاصی Digital Wellbeing به لاک اسکرین دستگاه خود، اطلاعات مربوطه را دائماً مشاهده کنند. به این منظور وارد قسمت تنظیمات شده و سپس به صفحه Lock screen بروید. در ادامه گزینه Widgets را بزنید و ویجت سلامت دیجیتال را انتخاب نمایید.


سوالات متداول کاربران

چگونه به امکانات سلامت دیجیتال دسترسی داشته باشیم؟

کافی است به قسمت تنظیمات رفته و سپس وارد قسمت Digital Wellbeing شوید.

قابلیت Digital Wellbeing روی چه دستگاه‌هایی در دسترس است؟

اغلب محصولات اندرویدی سال‌های اخیر از ویژگی سلامت دیجیتال گوگل پشتیبانی می‌کنند؛ اما محصولات سامسونگ با اندروید ۹ به بالا از امکانات پیشرفته‌تری در این زمینه برخوردار هستند.

چگونه می‌توان مدت استفاده از گوشی را با Digitall Wellbeing محدود کرد؟

به این منظور می‌توانید برای اپلیکیشن‌های سرگرم‌کننده و شبکه‌های اجتماعی، تایمر تنظیم کنید تا بیشتر از مقدار مشخصی در روز، امکان استفاده از آنها را نداشته باشید.

دنبال چی میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو

فال هفته pmc

فال این هفته پی ام سی

آخرین مطالب

Facebook
Email
WhatsApp
Pinterest
Twitter
Pinterest

مطالب مناسب سلیقه شما از نظر آقا خسرو

پاسخ شما به دیدگاه

اگر این مطلب چیزی که میخواهی نبود و هنوز هم

دنبال چی میگردی؟

دنبال مطلب دیگری میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو