سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات چقدر است؟

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، دولت درآمدی حدود ۱۲۶۰ هزار میلیارد را از محل مالیات بر واردات پیش‌بینی کرده است. حال با توجه به تخصیص بودجه ۲ میلیارد دلاری برای ورود خودروهای خارجی در سال آینده، می‌توان سه سناریوی متفاوت را در خصوص سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات در نظر گرفت.

در سناریوی اول، ارزش واردات خودرو معادل ۲ میلیارد دلار، حقوق واردات خودرو بین ۶ الی ۳۴ درصد، میانگین نرخ تعرفه حدود ۵۵ درصد و میانگین نرخ ارز برای واردات خودرو در سال آینده ۲۸۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. هرچند که درحال‌حاضر بهای دلار در بازار آزاد حدود ۴۵ هزار تومان است و میانگین نرخ ارز تعیین‌شده در سال ۱۴۰۲ کمی خوشبیانه به نظر می‌رسد. به هر حال، طبق پیش‌بینی دولت، درآمد حاصل از مالیات بر خودروهای وارداتی حدود ۳۱۳۵۰ میلیارد تومان است. با توجه به درآمد ۱۲۶۰ هزار میلیارد دلاری، می‌توان گفت سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات حدود ۲۵ درصد است.

در سناریوی دوم نیز ارزش واردات خودرو معادل ۲ میلیارد دلار و حقوق واردات خودرو بین ۶ الی ۳۴ درصد است. ولی میانگین نرخ ارز برای واردات خودرو در سال آینده ۲۶۰۰۰ تومان و میانگین تعرفه حدود ۶۰ درصد در نظر گرفته می‌شود. بهای دلار به سبب وعده دولت مبنی بر تثبیت نرخ ارز در سال آینده، حداکثر ۲۶ هزار تومان لحاظ شده است. بدین ترتیب، درآمد ناشی از واردات خودرو در سال آینده حدود ۳۱۲۰۰ میلیارد تومان می‌شود که تفاوت چندانی با سناریوی اول ندارد. یعنی باز هم سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات حدودا ۲۵ درصد خواهد بود.

و اما در سناریوی سوم که همخوانی بیشتری با واقعیت دارد، ارزش واردات خودرو معادل ۲ میلیارد دلار و حقوق واردات خودرو بین ۶ الی ۳۴ درصد است. ولی این بار میانگین نرخ ارز برای واردات خودرو ۲۸۵۰۰ تومان و میانگین تعرفه حدود ۳۵ درصد در نظر گرفته می‌شود. بدین ترتیب، درآمد دولت از مالیات بر خودروهای وارداتی تنها حدود ۱۹۹۵۰ میلیارد تومان است و در نتیجه، سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات حدودا ۱۶ درصد می‌شود.

دنبال چی میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو

فال هفته pmc

فال این هفته پی ام سی

آخرین مطالب

Facebook
Email
WhatsApp
Pinterest
Twitter
Pinterest

مطالب مناسب سلیقه شما از نظر آقا خسرو

پاسخ شما به دیدگاه

اگر این مطلب چیزی که میخواهی نبود و هنوز هم

دنبال چی میگردی؟

دنبال مطلب دیگری میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو