روتین مراقبت از پوست در بارداری

روتین مراقبت از پوست در بارداری

روتین مراقبت از پوست در بارداری

بارداری هر کس متفاوت است. به همین دلیل است که توصیه‌های پزشک شما همیشه بهترین انتخاب برای شماست. قبل از اینکه در مورد بارداری خود هیجان زده شوید، باید روتین مراقبت از پوست فعلی خود و مواد فعال موجود در آنها را بررسی کنید.

پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است و به راحتی مواد را به جریان خون جذب می‌کند. بیشتر این مواد بالقوه مضر، مواد شیمیایی فعال هستند که شامل رتینول‌ها، هیدروکینون، کلرید آلومینیوم، فرمالدئید، کرم‌های سفید کننده، سولفات‌ها، عطرها و غیره است. هنوز مطالعات بسیار کمی وجود دارد که ایمنی بسیاری از محصولات مراقبت از پوست را ارزیابی کند، زیرا هیچ‌کس نمی‌خواهد روی انسان‌های باردار مطالعاتی انجام دهد. حذف محصولات غیر ضروری می‌تواند استرس شما را از بین ببرد.

حذف رتینول

در حالی که ممکن است برای جلوگیری از علائم پیری به رتینول تکیه کنید، استفاده از رتینوئیدها در دوران بارداری یک مشکل اصلی محسوب می‌شود. به این دلیل که رتینول در پوست جذب می‌شود تا بر سرعت چرخش سلولی تأثیر بگذارد و ممکن است به جریان خون و در نهایت به جنین برسد و در رشد جنین اختلال ایجاد کند و منجر به نقایص مادرزادی شود.

تعویض اسید سالیسیلیک با گلیکولیک یا لاکتیک

به طور کلی باید از اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید اجتناب شود. اگرچه اسید سالیسیلیک اغلب به عنوان جام مقدس برای پیشگیری از آکنه در نظر گرفته می‌شود، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید آلودگی‌ها و باکتری‌ها را با لایه بردار شیمیایی پاک کنید. در عوض، به سادگی به اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک برسید که برای استفاده در دوران بارداری بی‌خطر هستند. همچنین بهتر است از برخی درمان‌های حرفه‌ای (مانند لایه‌برداری شیمیایی حاوی اسید سالیسیلیک) و بوتاکس  صرف نظر کنید.

مشاهده و خرید محصولات مراقبت از صورت

برخی از مشکلات رایج مراقبت از پوست در دوران بارداری چیست؟

از آکنه هورمونی (که در سه ماهه اول رایج است) گرفته تا ترک‌های پوستی، خشکی پوست و ملاسما (معروف به هایپرپیگمانتاسیون)، تغییرات مختلفی وجود دارد که ممکن است با ظهور مسائل جدید و شروع نگرانی‌های پوستی موجود، متوجه آن شوید. این تغییرات زمانی است که هورمون‌ها در حال تغییر هستند و این تأثیر بر پوست از تولید سبوم، سطح التهاب، تغییر چرخه رشد مو، حساسیت‌های جدید و تغییرات رنگدانه‌ها متغیر است.

شایع ترین تغییرات ملاسما است. لکه‌های تیره مزاحم به دلیل افزایش تولید ملانین ایجاد می‌شوند. به همین دلیل است که قرار گرفتن در معرض نور خورشید ملاسما را بدتر می‌کند و زنانی که در تابستان باردار هستند بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند. شکل دیگری از ملاسما خط سیاه است، که یک خط عمودی تیره است که در دوران بارداری در پایین شکم شما ظاهر می‌شود، که معمولا به عنوان “خط بارداری” نامیده می‌شود.

در حالی که همه این تغییرات می توانند دلهره آور باشند، به یاد داشته باشید که آنها فقط موقتی هستند و با روتین مناسب، مطمئناً می‌توانید تأثیر عوارض جانبی را به حداقل برسانید.

مشاهده و خرید محصولات مراقبتی و درمانی

راهنما برای روتین مراقبت از پوست در دوران بارداری

پاکسازی مضاعف پوست

با افزودن پاکسازی مضاعف به روتین مراقبت از پوست خود، پوست خود را به صورت عمقی تمیز کنید . انجام یک پاکسازی مضاعف به پاکسازی منافذ، متعادل کردن تولید چربی، لایه برداری پوست و حتی امکان نفوذ بهتر محصول کمک می‌کند.

هفته ای دو بار لایه برداری کنید

اگر می‌خواهید سلول‌های مرده پوست را از بین ببرید و به جایگزینی مؤثر برای اسید سالیسیلیک نیاز دارید، به جای آن از گلیکولیک یا اسید لاکتیک استفاده کنید، مانند درمان با اسید لاکتیک. اینکار نه تنها ظاهر خطوط ریز را کاهش می‌دهد و پوست درخشان را نشان می‌دهد، بلکه به به حداقل رساندن لکه‌های تیره، یکی از عوارض رایج بارداری، کمک می‌کند.

از مرطوب کننده استفاده کنید

در حالی که مرطوب کردن همیشه یک گام مهم در هر روتین مراقبت از پوست است، در دوران بارداری نیاز به مرطوب کننده چندین برابر می‌شود، به خصوص وقتی پوستتان کشیده می‌شود. استفاده از مرطوب‌کننده‌های مبتنی بر لیپید می‌تواند به حفظ رطوبت و مهار خارش کمک کند.

ضد آفتاب فیزیکی را انتخاب کنید

کرم ضد آفتاب در هر روتین مراقبت از پوست ضروری است، به خصوص اگر باردار هستید، زیرا پوست شما می‌تواند به اشعه‌های مضر UV خورشید حساس‌تر باشد. از اکسی بنزون ​​(ماده ای که معمولاً در ضد آفتاب‌های شیمیایی یافت می‌شود) که می‌تواند تأثیر نامطلوبی بر جنین داشته باشد، دوری کنید و در عوض از یک ضد آفتاب فیزیکی یا ضد آفتاب معدنی استفاده کنید که از اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم برای محافظت در برابر اشعه‌های مضر UV خورشید استفاده می‌کند.

یک ماسک صورت آرامش بخش را امتحان کنید

بارداری زمان مناسبی برای مراقبت از خود است. تنها چیزی که نیاز دارید یک ماسک مغذی است تا روتین شبانه خود را به یک تجربه لذت بخش تبدیل کند. کاهش استرس به همه سیستم‌های بدن ما کمک می‌کند. سطح استرس کمتر برابر با سطوح پایین کورتیزول است که برابر با سطوح التهاب کمتر است. مطمئن شوید که از هر گونه مواد بالقوه مضر دوری کنید. درعوض، ماسکی را انتخاب کنید که آرام‌بخش و سم‌زدا است.

به احتمال زیاد، اگر باردار هستید، قبلاً چیزهایی را از رژیم غذایی و برنامه روزانه خود حذف کرده‌اید. اما ممکن است متوجه نباشید که مجبور خواهید بود تغییراتی در روتین زیبایی خود ایجاد کنید و یک تغییر اساسی در رووال زندگی خود ایجاد کنید.

بازگشت به لیست

قدیمی تر
خصوصیات یک مسواک خوب