دلایل خشکی لب

دلایل خشکی لب

دلایل خشکی لب

خشکی لب‌ها می‌تواند دلایل و عوامل زیادی داشته باشد از مشکلات تغذیه‌ای گرفته تا تغییرات دما و تاثیرات سرما و گرما بر روی لب‌ها. دلیل هر چه که باشد حالت ناخوشایندی به ما دست می‌دهد و اغلب ما سعی کرده‌ایم تا این مشکل را حل کنیم اما به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم. در این مقاله سعی داریم تا دلایل خشکی لب را بررسی کنیم.

آب گرم

پوست لب بسیار نازک‌تر از جاهای دیگر است و غدد روغنی ندارد. این باعث می‌شود آنها در مقابل خشک شدن و زخم شدن آسیب پذیر باشند. شستن صورت با آب بسیار گرم می‌تواند چربی پوست را در ناحیه لب‌ها از بین ببرد و در نتیجه احتمال خشک شدن و آسیب به لب‌ها بیشتر می‌شود.

عوارض جانبی داروها

برخی از داروهای مانند آنتی هیستامین‌ها که برای آلرژی تجویز می‌شوند و ایزوترتینوئین که برای آکنه تجویز می‌شود دارای عوارض جانبی هستند که باعث خشک شدن لب‌ها می‌شود. داروهای شیمی درمانی و لیتیوم که برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می‌شود همچنین می‌توانند باعث ایجاد خشکی و ترک خوردن پوست شوند.

خرید محصولات آرایش لب

خیس کردن مرتب لب‌ها با زبان

خیس کردن مداوم لب‌ها یکی دیگر از دلایل خشکی لب است. دلیل این امر این است که پوشش بزاق لب‌ها آنزیم‌هایی دارد که به هضم غذایی که می‌خوریم کمک می‌کند. هنگامی که لب‌های خود را به طور مکرر خیس می‌کنید، آنزیم‌ها شروع به از بین بردن پوست لب‌ها می‌کنند. هنگامی که لب‌های خود را به طور مکرر خیس می‌کنید، در ظاهر کار خوبی می‌کنید اما همین کار شما را وارد یک چرخه معیوب می‌کند که عملا خشکی لب‌ها را بیشتر خواهد کرد.

کم آب بودن بدن

اگر شما به اندازه کافی آب نمی‌نوشید، یا در مکانی زندگی می‌کنید که هوا سرد و خشک است ممکن است لب‌هایتان خشک شده و ترک بخورد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب هم می‌تواند باعث خشکی لب‌ها شود. در برخی از موارد هم عدم رعایت بهداشت دهان می‌تواند چنین عوارضی به دنبال داشته باشد.

شرایط بهداشتی

مشکلات بهداشتی مانند اسید معده کم، رژیم غذایی ضعیف و روده ناسالم می‌تواند منجر به خشکی لب شود. در صورت کمبود آب بدن، بدن برای هیدراته کردن سلول‌ها آب را از بقیه بدن جذب می‌کند. این ممکن است باعث یبوست و خشکی پوست و لب شود.

خرید محصولات آرایشی

واکنش آلرژیک

ترک‌خوردگی لب‌ می‌تواند یک واکنش آلرژیک باشد. ممکن است به مواد موجود در مواد آرایشی که برای لب‌ استفاده می‌کنید، حساسیت داشته باشید. همچنین ممکن است به غذاهای خاصی حساسیت داشته باشید.

کمبود ویتامین  B2

ویتامین B2 یا «ریبوفلاوین» برای فعالیت‌هایی همچون عملکرد سلولی، متابولیسم چربی‌ها و حفظ سطح نرمالی از «اسیدآمینه‌ی هموسیستئین» در خون ضروری است. اگر لب‌تان ترک‌خورده و متورم‌شده، ممکن است ناشی از کمبود «ریبوفلاوین» باشد.

مصرف بیش از حد ویتامین  A

خشکی لب‌ها ممکن است به دلیل مصرف بیش‌از‌اندازه‌ی ویتامین A باشد. مسمومیت با ویتامین A زمانی روی می‌دهد که مکمل‌های زیادی مصرف کنید. شما باید در مصرف مکمل ویتامین A بسیار محتاط باشید؛ زیرا بخش عمده‌ای از نیاز بدن به ویتامین A از طریق تغذیه تأمین می‌شود. اگر مقدار ویتامین A در سیستم بدن شما زیاد باشد، باعث ترک‌خوردگی پوست و لب‌ها خواهد شد.