درمان خانگی رفع کک و مک : بخش چهارم

درمان خانگی رفع کک و مک : بخش چهارم

درمان خانگی رفع کک و مک : بخش چهارم

گزینه‌های درمان پزشکی

  • تونرهای آلفا هیدروکسی اسید می‌توانند به بهبود علائم آسیب نوری کمک کنند، بنابراین شانس ایجاد کک و مک را کاهش می‌دهند.
  • لایه برداری شیمیایی صورت یک روش موثر برای درمان اختلالات رنگدانه مانند کک و مک است.
  • لیزر درمانی می‌تواند تشکیل کلاژن جدید را تسهیل کند و در نتیجه سلول‌های اپیدرمی قدیمی را از بین ببرد و در نتیجه پوست شفاف‌تر شود. لیزرهای کیو سوئیچ با هدف قرار دادن ملانین و نه کلاژن، کک و مک را درمان می‌کنند. با این حال، لیزر درمانی ممکن است شامل عوارضی مانند تغییرات خفیف بافت و هایپرپیگمانتاسیون باشد که می‌تواند در عرض 2 تا 6 ماه برطرف شود.

در کنار پیروی از این درمان‌های خانگی و درمان‌های پزشکی، همچنین خوب است بدانید که چه نوع کک و مک‌هایی دارید تا دنبال درمان مناسب آن باشید.

مشاهده محصولات مراقبت از صورت

انواع مختلف کک و مک

کک و مک معمولی: اینها نوع رایج کک و مک هستند که در اکثر افراد مشاهده می‌شوند. این کک و مک‌ها صاف و قهوه ای تیره هستند. اگرچه آنها از نظر ژنتیکی تعیین می‌شوند، اما می‌توانند از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز ایجاد شوند.

لنتیژین‌های خورشیدی: این کک و مک‌ها با لکه‌های قهوه‌ای تیره روی پوست مشخص می‌شوند. آنها در بزرگسالی در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند و می‌توانند به عنوان لکه‌های پیری و لکه‌های خورشیدی طبقه بندی شوند.

عوامل خطر کک و مک

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که یک ژن خاص و قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید در کنار هم باعث ایجاد کک و مک می‌شوند.

همچنین به نوع ملانین بستگی دارد:

فئوملانین: افراد مبتلا به این نوع ملانین دارای رنگ پوست روشن‌تر و موهای قرمز یا بلوند هستند. پوست آنها به خوبی برنزه نمی‌شود. فئوملانین از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت نمی‌کند و خطر ایجاد کک و مک را افزایش می‌دهد.

اوملانین: این نوع ملانین در موهای قهوه‌ای و سیاه یافت می‌شود. افراد مبتلا به اوملانین دارای رنگ پوست تیره‌تر و موهای قهوه‌ای یا مشکی هستند. به همین دلیل، پوست آنها به راحتی برنزه می‌شود و معمولاً از آسیب‌های پوستی توسط اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌شود.

مشاهده محصولات آرایشی

چگونه می‌توانم از کک و مک جلوگیری کنم؟

  • همیشه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب برای بهترین محافظت در برابر آفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
  • لباس‌های محافظ مانند لباس آستین بلند و شلوارهای تمام قد بپوشید.
  • از کلاه یا کلاه‌های لبه پهن استفاده کنید.
  • در ساعات اوج نور خورشید در خانه بمانید.

این درمان‌های ساده و نکات پیشگیری می‌تواند به شما در مقابله با کک و مک کمک کند. اگر احساس می‌کنید آنچه دارید با توصیف کک و مک‌های رایج مطابقت ندارد، با متخصص پوست خود مشورت کنید و علت رنگدانه روی پوست خود را مشخص کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

کک و مک به خودی خود نقاط بی ضرر رسوب ملانین هستند. ممکن است خال را با کک و مک اشتباه گرفته باشید. اما خال‌ها خطر سرطان پوست را به همراه دارند. اگر تغییری در اندازه کک و مک یا خال مشاهده کردید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید. علائم دیگر عبارتند از عدم تقارن در شکل، حاشیه و قطر خال. اگر دیدید که خال بر خلاف سایه یکنواخت رنگ‌های متفاوتی دارد، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

کک و مک در برخی فرهنگ‌ها نشانه زیبایی است و واقعاً دلیلی برای نگرانی پزشکی نیست. اما اگر همچنان می‌خواهید ظاهر آنها را کاهش دهید، می‌توانید برخی از این درمان‌های خانگی را امتحان کنید. با این حال، بهتر است با یک دکتر مشورت کنید که شما را در مورد مناسب‌ترین روش برای مقابله با کک و مک راهنمایی می‌کند.

درمان‌های خانگی رفع کک و مک

جدیدتر
کاربردهای مختلف لاک ناخن که نمی‌دانستید

بازگشت به لیست

قدیمی تر
درمان خانگی رفع کک و مک : بخش دوم