جزییات محدودیت سقف بنزین روزانه؛ افزایش 20 درصدی معطلی در صف پمپ بنزین قطعیست

براساس خبری که ساعاتی قبل منتشر شد،‌ مدیران مرتبط با وزارت نفت و شرکت پخش فراورده‌های نفتی تصمیم گرفته‌اند تا در اقدامی تازه،‌ محدودیت ۳۰ الی ۴۰ لیتری را برای هربار مراجعه به پمپ بنزین و دریافت سوخت با کارت سوخت شخصی اعمال نمایند و براساس بررسی‌اولیه،‌ به گفته رضا نواز،‌ سخنگوی صنف جایگاهداران سوخت، چنین تغییری منجر به افزایش حدود ۲۰ درصدی زمان حضور در صف پمپ بنزین‌ها در شهرهای بزرگ خواهد شد. گفتنی است سهمیه درنظر گرفته شده برای کارت سوخت آزاد (کارت جایگاه‌داران)‌ نیز تنها ۳۰ لیتر خواهد بود اما در یک بار مراجعه به پمپ بنزین،‌ امکان دو سوخت‌گیری متوالی با استفاده از کارت سوخت آزاد (کارت جایگاه‌داران)‌ وجود دارد.

ظاهرا محدودیت سقف بنزین روزانه رویکرد جدید برای مدیریت بهتر مصرف سوخت است که در حال حاضر نیز در تمام استان‌ها به غیر از تهران اجرا می‌شود. بر اساس رویه جدید، هر خودرو هر چهار ساعت یکبار در سه نوبت مجاز به حداکثر ۴۰ لیتر سوخت‌گیری است. همچنین به گفته سخنگوی صنف جایگاه‌داران،‌ در خصوص خودروهای عمومی (تاکسی) تعداد دفعات سوخت گیری در طول روز به دو نوبت محدود شده است.

آنطور که از آمار و ارقام بر می‌آید،‌ مصرف سوخت در کشور از حد میانگین خارج شده و به همین خاطر، تصمیمات جدیدی در خصوص مدیریت و نظارت بهینه روی مصرف بنزین اتخاذ شده است. روش سهمیه‌بندی بنزین تغییر یافته، استفاده از کارت سوخت شخصی اجباری شده و حالا میزان سوخت‌گیری محدود شده است.

بر اساس رویکرد جدید، هر خودرو در طول روز می‌تواند ۱۲۰ لیتر بنزین مصرف کند. البته این ۱۲۰ لیتر در سه نوبت قابل برداشت بوده و فاصله زمانی بین هر نوبت حداقل ۴ ساعت در نظر گرفته شده است. براساس پیش بینی طراحان این ایده،‌ این روش به طور مؤثر روی مصرف سوخت و نحوه مدیریت آن تأثیر گذاشته و افراد را ترغیب به صرفه‌جویی می‌کند.

محدودیت سقف بنزین روزانه

بر اساس آمار به دست آمده، سقف سوخت‌گیری هر خودرو در کشور به طور میانگین به ۳۰ الی ۴۰ لیتر در هر نوبت است، هرچند که این رقم برای کلان‌شهرها و مسیرهای پر رفت و آمد افزایش می‌یابد. به همین دلیل، محدودیت سقف بنزین روزانه فعلا تنها برای شهر تهران اجرایی نمی‌شود. بر اساس بازخوردها و نتایج حاصله، احتمال حذف محدودیت سوخت‌گیری برای کلان‌شهرهای دیگر نیز وجود دارد.

بد نیست بدانید که از سال آینده، هر خودرو مجاز به استفاده از کارت سوخت شخصی برای سوخت‌گیری است. این راهکار برای مبارزه با قاچاق و سوءاستفاده از بنزینی مطرح شده که طبق وعده‌های متعدد از سوی وزارت نفت و سایر مقامات وابسته، قرار نیست قیمت آن در سال آینده افزایش یابد!

همچنین در این رابطه،‌ شماره تلفن‌های ۰۹۶۲۷ و ۰۲۱۷۷۵۲۲۶۷۸ به منظور رسیدگی به مشکلات،‌ انتقادات و پیشنهاد‌های مرتبط با اجرای این طرح از سوی صنف جایگاهداران سوخت اعلام شده‌است.

دنبال چی میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو

فال هفته pmc

فال این هفته پی ام سی

آخرین مطالب

Facebook
Email
WhatsApp
Pinterest
Twitter
Pinterest

مطالب مناسب سلیقه شما از نظر آقا خسرو

پاسخ شما به دیدگاه

اگر این مطلب چیزی که میخواهی نبود و هنوز هم

دنبال چی میگردی؟

دنبال مطلب دیگری میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو