تخریب و بازسازی شومینه + برآورد هزینه (بهار 1402)

تخریب و بازسازی شومینه + برآورد هزینه (بهار 1402)

شومینه های قدیمی و سنتی رفته‌رفته از خانه‌ها حذف می‌شوند و جای خود را به شومینه های برقی می‌دهند؛ شومینه‌هایی که ظاهری مدرن دارند و فضای کمتری را اشتغال می‌کنند. در این مطلب، روش‌های بازسازی شومینه و نکات آن، به طور کامل بررسی شده است. همچنین هزینه تخریب و بازسازی شومینه های قدیمی و جایگزینی آن با شومینه های جدید در سال 1402 برآورد گردیده است.

افزایش تمایل مردم به تخریب شومینه های سنتی

دو علت اساسی سبب شده است تا شومینه های سنتی جایگاه خود را بین مردم آپارتمان‌نشین از دست بدهند:

  1. شومینه های سنتی فضای زیادی را اشغال می‌کنند.
  2. راندمان پایینی دارند و در عین مصرف بالا، فضای کمی را گرم می‌کنند.

نکته جالب توجه این است که در سال‌های اخیر و در بازسازی های انجام شده توسط شرکت ابنیه طراحان نصر، تخریب شومینه های سنتی و قدیمی، یکی از گزینه‌های ثابت مردم تهران برای بازسازی خانه‌های‌شان بوده است. بعد از برچیدن شومینه قبلی و بازسازی فضای تخریب شده، افراد با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارند تصمیم می‌گیرند در محل مناسب و اغلب به صورت توکار، یک شومینه برقی با ظاهری مدرن و راندمان بالا، نصب کنند.

تخریب و بازسازی شومینه + برآورد هزینه (بهار 1402)

روش‌های رایج در بازسازی شومینه

معمولا در بازسازی خانه هایی که شومینه دارند، خواسته افراد از چهار حالت زیر خارج نیست:

  1. حذف کامل شومینه از محیط خانه
  2. جایگزینی با شومینه های برقی
  3. تبدیل شومینه به بخاری
  4. نوسازی شومینه فعلی و بهبود ظاهر آن

هزینه تخریب شومینه و بازسازی فضای آن

به طور کلی در تخریب شومینه و بازسازی فضای اطراف آن، 4 آیتم زیر در نظر گرفته می‌شود:

  1. تخریب شومینه قدیمی
  2. کفسازی و اجرای کفپوش
  3. ترمیم و رنگ‌آمیزی سقف و دیوار
  4. نصب قرنیز برای دیوار تخریب شده

البته اگر قصد ندارید کفپوش فعلی خانه خود را عوض کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای ترمیم فضای تخریب شده باید همان رنگ و طرح کفپوش خود را تهیه نمایید یا دست کم نزدیک‌ترین طرح به آن را پیدا کنید. هزینه تخریب و بازسازی شومینه در بهار سال 1402 مطابق جدول زیر برآورد می‌گردد:

در همین رابطه بخوانید:
هزینه تعویض پنجره قدیمی با دوجداره

ردیف

شرح اقدامات

هزینه (تومان)

1 تخریب شومینه به همراه حمل نخاله 3.000.000
2 اجرای سرامیک یا پارکت کف در محل قبلی شومینه (بسته به جنس) 3.000.000
3 رنگ سقف و دیوار پشت شومینه تخریب شده
2.500.000
4 قرنیز پای دیوار شومینه تخریب شده (بسته به جنس) 500.000

جمع کل

9.000.000

تخریب شومینه قدیمی و استفاده از شومینه برقی

ممکن است که ظاهر شومینه فعلی، بنا به دلایل مختلف، مطلوب و دلخواه شما نباشد. یکی از روش‌های بازسازی شومینه، تبدیل ساختار و سبک ساخت قدیمی، به ظاهری جدید است. در این شرایط بعد از حذف شومینه قبلی، لازم است که فضایی مناسب برای نصب شومینه برقی ایجاد و برق‌کشی لازم برای آن انجام گردد.

لازم به ذکر است که شومینه‌های برقی به دلیل ظاهر مدرن و راندمان بسیار بالاتر نسبت به شومینه‌های گازی، طرفداران خاص خود را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شومینه های برقی می‌توانید مقاله «مزایا و معایب شومینه برقی» را مطالعه نمائید. بدیهی است که قیمت شومینه‌های برقی در ابعاد و برندهای مختلف، متفاوت خواهد بود.

در رابطه با قیمت شومینه‌های برقی نمی‌توان عدد مشخصی را در نظر گرفت؛ چرا که این رقم به برند و ابعاد آن وابسته است. برای مثال در حال حاضر، یعنی بهار 1402، یک شومینه برقی به طول 200 و عرض 54 سانتی‌­متر حدود 9 میلیون تومان در بازار تهران به فروش می‌رسد.

استفاده از شومینه برقی در دکوراسیون داخلی

استفاده از شومینه برقی در دکوراسیون داخلی

تخریب شومینه قدیمی و تبدیل آن به بخاری

یکی دیگر از خواسته‌های رایج در میان افرادی که قصد دارند خانه خود را بازسازی کنند، حذف شومینه و استفاده از بخاری در محل شومینه است. این مورد بیشتر مورد توجه افرادی است که در فصل سرما، با چالش گرمایش فضای خانه مواجه هستند. با توجه به راندمان پایین شومینه‌های گازی، استفاده از بخاری می‌تواند راهکار معقول و مناسبی باشد.

تخریب شومینه قدیمی و اجرای شومینه سنتی با ظاهر جدید

بدون شک، افرادی که هنوز شومینه‌های سنتی (هیزمی یا گازی) را به مدل‌های جدید و مدرن ترجیح می‌دهند کم نیستند. در چنین حالتی نوسازی شومینه قبلی که ظاهر مناسبی ندارد، می‌تواند یکی از پیشنهادها باشد. هزینه بازسازی قدیمی و اجرای شومینه جدید در سال 1402، با نمای آجر نسوز، حدود 14 میلیون تومان تخمین زده می‌شود. لازم به ذکر است که این برآورد هزینه با توجه به قیمت مصالح در بهار 1402 در نظر گرفته شده است.

در همین رابطه بخوانید:
طراحی ویلا در شمال ایران (نکات + هزینه 1402)

ردیف

شرح اقدامات

هزینه (تومان)

1 اجرای شومینه گازی سایز متوسط با نمای آجر نسوز 14.000.000
استفاده از شومینه سنتی در دکوراسیون داخلی

استفاده از شومینه سنتی در دکوراسیون داخلی

چند ایده کاربردی در بازسازی شومینه سنتی

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شد ترمیم و بازسازی شومینه قدیمی با روش‌های مختلفی قابل انجام است. در این بخش با معرفی چند نمونه بازسازی شومینه در فضای منزل، شما را در انتخاب یک سبک جدید برای شومینه قدیمی‌تان همراهی می‌کنیم.

استفاده از آجر نسوز: متداول ترین سبک ساخت شومینه، استفاده از آجرهای نسوز در نمای شومینه است که حالتی نوستالژیک و روستیک را برای خانه به ارمغان می‌آورد. همچنین گرما و نشاط و آرامش از دیگر ویژگی‌های این سبک است.

استفاده از سنگ مرمر: سنگ مرمر از جمله سنگ‌های تزئینی با رنگ‌های متنوعی بوده که استفاده از آن در هر قسمت از منزل، جذابیت خاص خود را دارد. اگر به دنبال یک طرح خاص برای شومینه قدیمی گوشه پذیرایی‌تان هستید و یا پس از تغییر دکوراسیون کف و اطراف پذیرایی، به دنبال یک تغییر هماهنگ برای شومینه می‌باشید، بهترین انتخاب استفاده از سنگ مرمر سیاه و یا دیگر رنگ‌ها برای بازسازی شومینه قدیمی است.

تزئین شومینه سه گوش با کاشی براق: اگر چه دل کندن از طرح چوب و آجری شومینه که حالتی نوستالژی با خود به همراه دارد، برای شما سخت است، اما سبک‌های مدرن مثل کاربرد انواع سنگ و کاشی براق در بازسازی شومینه، در دسته ایده‌های مدرن برای تغییر دکوراسیون پذیرایی به شمار می‌آید. با تزیین دیواره اطراف شومینه با انواع کاشی براق در رنگ‌های مختلف، حالتی خاص و زیبا به فضای نشیمن ببخشید. از این ایده در تلفیق سبک دکوراسیون مدرن با سنتی بسیار استفاده می‌شود.

جمع بندی و سخن آخر

شومینه های قدیمی و سنتی رفته‌رفته از خانه‌ها حذف می‌شوند و جای خود را به شومینه های برقی می‌دهند؛ شومینه‌هایی که ظاهری مدرن دارند و فضای کمتری را اشتغال می‌کنند. در این مطلب روش‌های بازسازی شومینه و هزینه تخریب و اجرای آن به طور کامل بررسی گردید.

دنبال چی میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو

فال هفته pmc

فال این هفته پی ام سی

آخرین مطالب

Facebook
Email
WhatsApp
Pinterest
Twitter
Pinterest

مطالب مناسب سلیقه شما از نظر آقا خسرو

پاسخ شما به دیدگاه

اگر این مطلب چیزی که میخواهی نبود و هنوز هم

دنبال چی میگردی؟

دنبال مطلب دیگری میگردی؟

ثبت سفارش اختصاصی آقا خسرو برات پیدا میکنه
ویژه آقا خسرو