اصول بهداشت فردی چیست؟ بخش اول

اصول بهداشت فردی چیست؟ بخش اول

اصول بهداشت فردی چیست؟ بخش اول

شاید همه ما عبارت بهداشت فردی را بارها شنیده باشیم. معمولا از دوران مدرسه آموزش‌هایی پیرامون این مساله‌ بسیار مهم به ما داده می‌شود، اما به مرور زمان ممکن است نسبت به رعایت این نکات غافل شویم. گاهی اوقات عده‌ای از مردم سهل‌انگاری می‌کنند و این نکات خیلی ساده و در عین حال ضروری را انجام نمی‌دهند. باید بگوییم رعایت بهداشت فردی هیچ ارتباطی با سن و سال افراد ندارد و هر شخص باید همیشه خود را موظف بداند تا این مسائل بهداشتی را در زندگی شخصی خود به کار گیرد و از انتقال آموزش‌های لازم به افراد ناآگاه نیز دریغ نکند.

اگر همه ما به بهداشت فردی‌مان اهمیت دهیم علاوه بر اینکه شاهد کیفیت زندگی بهتر برای خودمان خواهیم بود قطعا می‌توانیم به سلامتی هر چه بیشتر اطرافیانمان هم کمک کنیم. پیش پا افتاده‌ترین آداب بهداشتی شاید مانع انتقال بسیاری از بیماری‌ها به بدن افراد باشد. هر چند که بعضی از مردم به این مساله توجهی نشان نمی‌دهند و احتمالا با مشکلاتی هم مواجه خواهند شد.

مشاهده محصولات بهداشتی

اگر دقت کرده باشید در کشورهایی که از نظر بهداشت وضعیت نابسامانی دارند مردم هم از سلامت کافی برخوردار نیستند. پس بهداشت فردی ارتباط مستقیمی با سلامت افراد یک جامعه دارد. البته با پیشرفت علم پزشکی همواره روش‌ها و اقدامات جدیدی هم در این راستا کشف می‌شود که خوب است ما نیز اطلاعات بهداشتی خود را به روز کنیم.

بهداشت فردی چیست؟

همه ما روزانه با میلیون‌ها میکروب و ویروس خارجی در تماس هستیم. میکروب‌ها می‌توانند روی بدن ما باقی بمانند و در برخی موارد موجب ابتلای ما به بیماری شوند. اقدامات بهداشت شخصی از شیوع بیماری جلوگیری می‌کند. همچنین به ما کمک می‌کند تا احساس خوبی از ظاهر خود داشته باشیم.

به طور کلی هر فردی در زندگی شخصی و اجتماعی خود، برای حفظ آراستگی و زیبایی کارهایی را انجام می‌دهد. این کارها چه در خانه، چه محل کار یا میهمانی و حتی سفر و طبیعت‌گردی لازم است. البته تصور هر فرد از بهداشت شخصی متفاوت است. برای مثال همه ما برای مراقبت از پوست، مو، دهان و دندان و بدن خود از وسایل شستشو و زینت‌دهنده‌ای استفاده می‌کنیم که به آراستگی هرچه بیشتر ما کمک می‌کند.

مشاهده محصولات آرایشی

چرا بهداشت فردی مهم است؟

حتماً تاکنون توجه کرده‌اید که اغلب کشورهایی که وضعیت نابسامانی در زمینه بهداشت فردی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های نادر و ژنتیکی هستند. پس می توان بهداشت فردی را نوعی واکسن در جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری دانست.

در مقیاس کوچکتر، بهداشت فردی به سلامت اعضای یک خانواده نیز کمک بسیاری می‌کند. برای مثال اگر یکی از اعضا به یک بیماری مسری دچار شده باشد، تنها با رعایت بهداشت فردی است که می‌توان سلامت باقی اعضا را تضمین نمود.

برای اینکه انجام فعالیت‌های مربوط به رعایت بهداشت در یک فرد نهادینه شود، می‌بایست از سنین کودک این فرهنگ در او ایجاد شود. پس اگر تاکنون خود را ملزم به رعایت این موضوع نمی‌دانستید، توصیه می‌کنیم با تمرین و تکرار، خود و کودکانتان را به این اصول پایبند کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

برای اینکه بدانید چگونه باید بهداشت فردی خود را رعایت کنید، مقاله بعدی را مطالعه نمائید.

بازگشت به لیست

قدیمی تر
رابطه اپیلاسیون و لیزر موهای زائد : بخش دوم